O PROJEKCIE
Program Polskie Kino Młodego Widza został stworzony w 2004 roku przez Koło Realizatorów Filmów dla Dzieci i Młodzieży Stowarzyszenia Filmowców Polskich, z myślą o młodej widowni. Inicjatorem przedsięwzięcia był Andrzej Jasiewicz, wieloletni przewodniczący Koła. Program przybliża dorobek polskiej kinematografii oraz rozwija potrzebę aktywnego i świadomego uczestniczenia w życiu kulturalnym, promuje polskie kino dla dzieci i młodzieży w Polsce.

Dzięki wsparciu pozostałych członków Koła, m.in. Krystyny Krupskiej-Wysockiej, Witolda Giersza i Leszka Marka Gałysza, przy Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, powstała sekcja filmowa dedykowana najmłodszym – Gdynia Dzieciom – która stała się częścią programu Polskiego Kina Młodego Widza.

SFP współpracuje przy organizacji programu z najważniejszymi studiami filmowymi i twórcami dla dzieci i młodzieży, oraz instytucjami kultury, placówkami edukacyjnymi i organizacjami pozarządowymi. Projekcje polskich filmów fabularnych i animowanych, a także produkcje zagraniczne przeznaczone dla najmłodszych widzów, warsztaty literackie i animacyjne, plany filmowe, spotkania z twórcami, aktorami, pisarzami – wpisały się w stały element programu. Od początku istnienia przedsięwzięcie zgromadziło ponad 120 tysięcy młodych widzów, którzy na ekranach kinowych obejrzeli kilkaset filmów polskich i zagranicznych.

Program realizowany jest jesienią i co roku obejmuje kilka miast na terenie Polski.