PROGRAM
Polskie Kino Młodego Widza pod znakiem adaptacji. Inauguracja projektu w ramach Gdyni Dzieciom 48. FPFF

Tegoroczna edycja Polskiego Kina Młodego Widza, programu organizowanego przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich, potrwa od 18 września do 30 listopada. Jego inauguracja odbędzie się podczas 48. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w ramach sekcji Gdynia Dzieciom. Kolejne pokazy odbędą się w Elblągu, Lęborku, Wejherowie, Warszawie, Kielcach i Jeleniej Górze. Tegoroczny program składa się z fabularnych oraz animowanych adaptacji polskiej i zagranicznej literatury.

- Z roku na rok obserwuję coraz większe zainteresowanie gdyńską odsłoną Polskiego Kina Młodego Widza. Nie mam wątpliwości, że tegoroczna Gdynia Dzieciom spotka się z niesłabnącym zainteresowaniem młodej widowni. Cieszę się, że razem będziemy mogli odkrywać fascynującą historię adaptacji książek dziecięcych. Światy filmu i literatury dla najmłodszych zawsze się przyciągały i przenikały, bo mają w gruncie rzeczy jedno i to samo tworzywo - dziecięce zdziwienie i wyobraźnię - mówi Waldemar Szarek, reżyser i przewodniczący Zarządu Koła Realizatorów Filmów Dla Dzieci i Młodzieży SFP.

Polskie Kino Młodego Widza prezentuje w tym roku najlepsze, a także najnowsze produkcje filmowe adresowane do młodej widowni. Kluczem doboru tegorocznego repertuaru są adaptacje literatury dla dzieci i młodzieży. Wśród nich premiery i długo oczekiwane adaptacje dla młodzieży: „Kajtek Czarodziej” Magdaleny Łazarkiewicz na motywach słynnej powieści Janusza Korczaka oraz „O psie, który jeździł koleją” Magdaleny Nieć – na motywach opowiadania Romana Pisarskiego. Fabularnym tytułom towarzyszyć będą pełnometrażowe animacje: czesko-słowacko-polsko-francuska koprodukcja „Nawet myszy idą do nieba”, jeden z największych sukcesów europejskiego kina dziecięcego, nominowana do nagrody EFA, Cezara i nagrodzona Czeskim Lwem, fińsko-polskie „Pamiętniki Tatusia Muminka” i popularny film Anny Błaszczyk z 2022 roku „Przytul mnie. Poszukiwacze miodu”.

Tradycyjnie w programie Polskiego Kina Młodego Widza pokazom pełnych metraży towarzyszą zestawy krótkich filmów dla najmłodszej widowni, w których znalazło się aż 37 tytułów. „Kicia Kocia mówi: Dzień dobry” produkcji EGoFILM to jeden z największych sukcesów kinowych 2023 roku. Zaprezentowane zostaną również kolejne nowe przygody rezolutnej kotki w ramach „Kici Kocia na pikniku”. Następna nowość w programie to „Asiunia” Tamása Duckiego. Każdy pamięta ze szkoły opowiadania Joanny Papuzińskiej „Nasza mama czarodziejka”. To właśnie słynna pisarka jest bohaterką przejmującego filmu o losach dziecka w czasie wojny. „Praktyczny pan” Michała Poniedzielskiego i Dominika Litwiniaka to z kolei przewrotna animowana bajka o uporządkowanym i wydajnym pracowniku i obywatelu, któremu w pewnym momencie życie wymyka się spod kontroli za sprawą kota.

Polskie Kino Młodego Widza to różnorodne formy filmowe wyprodukowane przez wiodące wytwórnie w Polsce. Poznańskie TV Studio Filmów Animowanych od wielu lat realizuje przepiękne, autorskie adaptacje baśni Hansa Christiana Andersena: „Len”, „To pewna wiadomość” i „Ole Śpijsłodko” Joanny Jasińskiej-Koronkiewicz. Studio tworzy cykl „Baśnie i bajki polskie”, z których pochodzi Fredrowska „Małpa w kąpieli” w reżyserii Andrzeja Gosienieckiego. Najmłodsi zobaczą ponadto wybrane odcinki „Agatki” z Serafiński-Studio, „Odo” polsko-brytyjskiej koprodukcji ze studia Letko i , „Pamiętnika Florki” z łódzkiego Studia Filmowego ANIMA-POL, czyli popularnych serii z ostatniej dekady. Do tego absolutna klasyka animacji na czele z „Lokomotywą” Stanisława Raczyńskiego i Lechosława Marszałka z bielskiego Studia Filmów Rysunkowych.

W bogatym repertuarze warto zwrócić uwagę na zestaw poświęcony Leszkowi Markowi Gałyszowi, reżyserowi, scenarzyście, producentowi filmów animowanych, członkowi Stowarzyszenia Filmowców Polskich, jednemu z twórców Polskiego Kina Młodego Widza, który w tym roku obchodziłby 75. urodziny. W ramach retrospektywy twórcy zaprezentowane zostaną tytuły: „O dwóch takich, co ukradli księżyc” Kornela Makuszyńskiego z muzyką Lady Pank, odcinek „2 koty + 1 pies” oraz jeden z ostatnich filmów artysty – „Rybak na dnie morza” z 2011 roku.

Autorką tegorocznego plakatu jest Marianna Oklejak, nagradzana ilustratorka, twórczyni książek dla dzieci (m.in. popularnej „Basi”).

Projekcjom towarzyszyć będą konkursy z nagrodami, spotkania z twórcami filmów, autorami i ilustratorami książek dla dzieci, przedstawicielami wydawnictw oraz warsztaty.

PROGRAM POLSKIEGO KINA MŁODEGO WIDZA 2023 (PDF)

Kontakt w sprawie zapisów na projekcje dla zorganizowanych grup szkolnych i przedszkolnych:


REGULAMIN PROJEKCJI W GDYNI (PDF)


REGULAMIN POKAZÓW POLSKIEGO KINA MŁODEGO WIDZA W KINIE KULTURA W DNIACH 25-27 PAŹDZIERNIKA 2023 R.

PROGRAM POLSKIEGO KINA MŁODEGO WIDZA W KINIE KULTURA W DNIACH 25-27 PAŹDZIERNIKA 2023